Ogłoszenia parafialne 01 grudnia 2019 r.

I NIEDZIELA ADWENTU

  • W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej wspólnoty śp. Jana Kasprzyka, zam. przy ul. Konarskiego 3. Zmarłego polecamy modlitwie parafian.
  • W Adwencie zapraszamy na msze św. roratnie od poniedziałku do piątku o godz. 17:00. Zachęcamy szczególnie dzieci do przychodzenia do kościoła z lampionami.
  • Młodzież z klas VII przygotowująca się do sakramentu bierzmowania będzie miała swoje spotkanie w środę. Rozpocznie się ono mszą św. roratnią w kościele o godz. 17:00.
  • W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:- w piątek ksiądz proboszcz odwiedzi chorych z Komunią św. od godz. 8.30.
    • w czwartek Godzina Święta o 18:00
    • okazja do spowiedzi św. dla dzieci od godz. 16:30 a dla dorosłych i młodzieży od godz. 18:00
    • w sobotę po rannej mszy św. odmówimy Litanię Loretańską
    • w sobotę ksiądz wikariusz odwiedzi z Komunią św. chorych od godz. 8.30
  • Koncert adwentowy scholii „Wola Boża” i zespołu młodzieżowego „Effatha” z parafii Św. Cyryla i Metodego w Poznaniu (w parafii tej posługuje pochodzący z naszej parafii ks. Maciej Kweiser) odbędzie się w naszym kościele najbliższą sobotę 07 grudnia o godz. 19:30. Po koncercie będą zbierane datki na rzecz Fundacji „Pomagosie”. Serdecznie zapraszamy dorosłych i dzieci.
  • Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. będą miały poświęcone medaliki w przyszłą niedzielę podczas mszy św. o godz. 10:30.
  • W przyszłą niedzielę Parafialny Zespół Caritas zbierał przed kościołem ofiary na pomoc potrzebującym parafianom.
  • W Adwencie Parafialny Zespół Caritas będzie prowadził sprzedaż świec i opłatków na stół wigilijny – po mszach św. w sobotę wieczorem i w niedzielę – w domu parafialnym, wejście od ul. Świętojańskiej. Duże świece są po 13 zł, małe po 7 zł a opłatki rozprowadzamy za dobrowolną ofiarę. Przypominamy, że parafia nikogo nie upoważniła do roznoszenia opłatków po domach.
  • W najnowszym numerze Przewodnika Katolickiego przeczytać można między innymi artykuł „Czego nauczyli mnie ludzie Wschodu” z adwentowego cyklu z o. Wojciechem Surówką.
  • Ogłoszenia Kurii Metropolitalnej:
    • Serdecznie zapraszamy mieszkańców Poznania do uczestnictwa w Procesji Światła w niedzielę 8 grudnia 2019 roku o godz.1800 w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Procesja wyruszy z kościoła św. Małgorzaty na Śródce i przejdzie przez most Biskupa Jordana do Figury Matki Bożej przy kościele Panny Maryi in Summo na Ostrowie Tumskim. Przejdziemy z modlitwą różańcową i śpiewem, z zapalonymi lampami (lampiony, znicze), rozważając tajemnice światła, aby podziękować Bogu za łaskę wiary, która na tej ziemi rozświetla drogi naszego życia od ponad tysiąca lat. Po procesji, około godziny 1900, w katedrze zostanie odprawiona Msza św.
    • Archidiecezja Poznańska organizuje pielgrzymkę do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II w dniach od 13 – 20 maja 2020 roku. Szczegóły pielgrzymki na tablicy ogłoszeń pod chórem.
  • Edykt Księdza Arcybiskupa:

Archidiecezja Poznańska zamierza rozpocząć proces beatyfikacyjny Wandy Marii Błeńskiej (1911 – 2014), lekarki i świeckiej misjonarki.

 

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. Po maturze rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Wstąpiła do Akademickiego Koła Misjologicznego, które dziś nosi jej imię i co roku wysyła młode osoby na doświadczenia misyjne. W 1934 r. Wanda Błeńska uzyskała dyplom lekarski. Pracowała w placówkach medycznych w Toruniu i Gdyni. W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej.

W 1950 r. otrzymała zaproszenie do pracy w Ugandzie od tamtejszego biskupa. W dniu wyjazdu zapisała w pamiętniku: „Prócz fizycznego zmęczenia mam pokój w sercu i jakąś cichą spokojną radość – jestem właściwie zupełnie szczęśliwa – jako nic nie mająca, a posiadająca wszystko”. Rozpoczęła pracę w ośrodku dla trędowatych w Bulubie, gdzie przepracowała ponad 40 lat. Została jednym z najważniejszych specjalistów na świecie w leczeniu trądu. Zdobyła serca chorych nie tylko dzięki kompetencjom zawodowym, ale także dzięki swojemu podejściu do nich. Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych.

Wanda Błeńska wróciła do Polski na początku lat 90. i zamieszkała w Poznaniu. Mimo podeszłego wieku do końca życia brała udział w misyjnym życiu Kościoła. Zmarła dnia 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat.

Życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał „ambasadorem misyjnego laikatu”, jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym. Mawiała: „Kochać to znaczy ofiarować siebie”. W dobie coraz bliższych kontaktów z różnymi kulturami i religiami Wanda Błeńska uczy wrażliwości na innych oraz szacunku do każdego człowieka. U progu roku duszpasterskiego poświęconego Mszy św. daje też świadectwo ukochania Eucharystii, bez przyjmowania której codziennie, jak mówiła, nie miałaby sił pracować.

Zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego zwróciłem się w październiku br. do Konferencji Episkopatu Polski o opinię w sprawie stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej i otrzymałem pozytywną odpowiedź (Uchwała nr 25/384/2019 z dnia 9 października; 384. Zebranie Plenarne KEP w Warszawie).

Zwracam się zatem z prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości w przedłożonej sprawie, aby zechcieli przekazać je do Kurii Metropolitalnej w Poznaniu  30 czerwca 2020 r.

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański